همانطور که می دانید در طی چند سال گذشته اسکنرهای سه بعدی و مواد اولیه آنها از جایگاه به مراتب بالاتری نسبت به سالیان قبل برخوردار شده اند؛ به گونه ای که حالا از این چاپگرها در حوزه پزشکی بسیار زیاد استفاده می شود؛ در مقاله امروز قصد داریم به بررسی جایگاه پرینترهای سه بعدی در علم پزشکی بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

کاربرد پرینترهای سه بعدی در پزشکی ؛ پروتز تولید شده بوسیله چاپگر سه بعدی

پرینتر سه بعدی در روشن ضمیری پزشکی:تولید و فروش دستگاه چاپ رایانه ای سه بعدی كارشكن را در شناخت پزشکی ایجاد کرده است  و با پرینتر سه بعدی میتوان مدل ای سه آجل فراوانی را که در اینترنت موجود است  به سادگی دانلود کرده و به یک دستگاه چاپ رایانه ای سه بعدی تحویل داد و به سرعت یک عضو مصنوعی تحویل گرفت.

یکی از کاربرد ایا دستگاه چاپ رایانه ای سه بعدی وضع پروتز یا اندام مصنوعی است .پروتز هایی که توسط پرینتر سه بعدی ابداع شده است مزایای بیشتری نسبت به سایر پروتز ها دارد که میتوان به پایین تر بودن قیمت آن و تغییر راحت آن ها با اعتنا به نیاز بیماران اشاره کرد،در وقع به اینکه کودکان دارای نسخ عضو در اكنون رشد هستند استفاده از پرینتر های سه بعدی در احداث پروتز راجع به حساب آنها گزینه خوبی می باشد.

یکی از مشکلاتی که پروتز ای سنتی دارند عدم امکان قفل شدن آن ها میباشد و استفاده کنندگان از آن ها قدرتمند به دوچرخه سواری یا کوهنوردی نیستند چون اساسا این پروتز هان سنتی ساز و کار بسیار ساده ای حیث این کار دارند


در واقع باید به این موضوع هم توجه داشت که استفاده از پرینتر سه بعدی در آگاهی دندانپزشکی در اینك رواج است و شراء چاپگر سه بعدی بازار گرمی دارد مدت زمان زیادی نیست که پرینتر های سه مستقبل به شکل تجاری در آمده اند و یکی از بازار هایی که به سختی تحت تاثیر حضور چاپگر هان سه مستقبل است بازار دندانپرشکی و ارتودنسی است که این چاپگر هان سه مستقبل به تنهای میتواننند کار یک آزمایشگاه دندانسازی را ایفا به جریان انداختن دهد و تبدیل به یک آزمایشگاه درعوض جهت سنان پزشک یا ارتودنست شود.

Image result for 3d printer in medical science
پرینتر های سه بعدی کاربرد ای زیادی در این صنعت دارند که میتوان به ساخت پروتز ای دندانی،ایمپلنت ،ردیف کردن سنان ها و… اشاره کرد.یکی از بزرگترین کاربرد هان پرینتر ایا سه آجل خلق ردیف کننده های شفاف سنان با نام تجاری invisible aligner میباشد که در زمینه ارتودنسی پر کاربرد می باشد. چاپ سه بعدی تا کنون به صورت فراخ ای راجع به حساب ایجاد اجزای مختلف بدن مورد استفاده ایستادگی گرفته است که معمولا اجزایی از قسم پلاستیک یا فلز ساخته می شود که در تماس با بدن ثبات می گیرند ولی وارد جریان خون نمی شوند. این  اجزای ساخته شده دربردارنده دندان ها، سمعک و اندام ایا مصنوعی می باشند.

گفتنی است که دکتر چوک ژانگ استاد مهندسی صنایع انستیتوی تکنولوژی جورجیا می گوید " در گذشته یک اورنگ دندان باید در آزمایشگاه ساخته می شد که چندین روز تا چند هفته امتداد می کشید و چندبن بار نیز بیمار باید نزد دندانپزشک می رفت، اما الان یک دندانپزشک توانا است یک اسکن سه بعدی از دندان تهیه کند و درجا مسند خدعه دندان را چاپ کند. "

ایجاد پروتز سنتی بسیار وقت گیر و مخرب است، و از باب اجاد هر گونه تغییرات به پروتز قالب فرعی از بین میرود. علاوه بر این، هزینه پروتز سنتی یک مانع قابل حرمت به خاطر افراد کم توان مالی است. محققان دانشگاه تورنتو کانادا با همکاری تیم تحقیقاتی Autodesk و موسسه CBM کانادا، موفق به احداث دستگاهی از باب خلق سریع و ارزان قیمت سوکت هلا پروتز به خاطر بیماران سراسر دنیا به خصوص در کشور اوگاندا شدند.


  • آخرین ویرایش:یکشنبه 15 بهمن 1396
نظرات()   
   
آخرین پست ها

نازل پرینتر سه بعدی - خطاهای پرینتر سه بعدی..........چهارشنبه 27 شهریور 1398

گیر کردن فیلامنت در نازل - مشکلات پرینتر سه بعدی..........سه شنبه 26 شهریور 1398

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی dlp و sla..........یکشنبه 11 شهریور 1397

مواد اولیه پرینتر سه بعدی..........سه شنبه 6 شهریور 1397

کالیبره اتوماتیک پرینتر سه بعدی..........یکشنبه 4 شهریور 1397

پرینترهای سه بعدی و تاثیر آن بر روی صنایع هوافضا..........دوشنبه 22 مرداد 1397

تغییرات شگرف حوزه بایوپرینت و پرینترهای سه بعدی..........دوشنبه 15 مرداد 1397

پرینترهای سه بعدی و نحوه به کارگیری آن ها در صنایع مختلف..........دوشنبه 14 خرداد 1397

جایگاهی که پرینترهای سه بعدی در آینده طی خواهند کرد.............دوشنبه 10 اردیبهشت 1397

سرامیک های بزرگی که پرینترهای سه بعدی تولید می کنند..........شنبه 12 اسفند 1396

پرینتر سه بعدی، تکامل یافته CNC..........سه شنبه 8 اسفند 1396

پرینترهای سه بعدی در حوزه دندان پزشکی..........سه شنبه 1 اسفند 1396

تغییرات تکنولوژی باعث تحول در زندگی انسان..........یکشنبه 29 بهمن 1396

ورود پرینترهای سه بعدی به جواهرسازی..........شنبه 28 بهمن 1396

ساخت کفش با استفاده از پرینترهای سه بعدی..........سه شنبه 24 بهمن 1396

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic